Ob-Van Çözümleri

Ob-van naklen yayın aracı yapılacak işin büyüklüğüne göre özel olarak tasarlanarak yapılmaktadır araç içerisinde kamera sayısı en önemli faktördür 8 kameralı araçtan 16 kameralı araca kadar projelendirip yapının yapmaktayız. ilk önce araç korasör çizimleri yapılarak müşteri onayına sunulmaktadır araç korasör yapımında araç 3 parçaya bölünür 1. Bölüm prodüksiyon odası 2. Ses odası 3. Rack kabin ve enerji odası olacak şekilde tasarlanır karasör bittikten sonra iç modifikasyon yapımı en sonda içerisine konulacak TV yayın ekipmanları konularak araç tamamlanır.

Araç içerisinde mutlaka ccu’lu sistem kamerası kullanılır kameralar müşteri tercihine göre triax yada hybrit fiber kamera olabilir. Video swicther, video matrix, multi viewer ekranları broadcast video monitör, play out sistemleri cg sistemleri, ıngest kayıt sistemleri, slowmotıon sistemi, ses ekipmanları, intercom sistemi kısaca bir TV kanalında canlı yayın yada bant kayıt yapmak için gerekli bütün ekipmanlar araç içerisine yerleştirilmiştir. Genellikle ob-van araç içerisinde Up-link sistemi konulmaktadır. Up-link için SNG dediğimiz araçlar kullanılmaktadır.

Sng araç ku bant ve ka bant şeklinde iki kısma ayırabilir. Ku bant dediğimiz uydu üzerinden belirlenen bir frekans üzerinden yayın gönderme ka bant dediğimiz yayın aracı ise uydu veya mevcut internet kullanarak yayın yapılmaktadır. Hem ku bant hem ka bant yayın aracında mobil jeneratör, ups, invertör ve reji ekipmanları kullanılmaktadır. Ka bant ile ku bant yayın aracının en büyük farkı ka bat araç içerisinde up-link sistemi olmasıdır. Firmamız ister ob-van ister ku bant yayın aracı-ister ka bant yayın aracı projeleri yapmaktadır.